Italian Rivieran pikku foccacia leipä
Italian Rivieralla, Santa Margherita Liguressa voit löytää foccacia myyntipisteen miltei joka kadun kulmasta. Suolainen oliiviöljyinen leipä sellaisenaan, yrteillä tai kesäkurpitsan kukilla maustettuna tai vaikkapa täytettynä mozzarellalla ja parmankinkkulla. Italiaanojen streetfoodia.
Syntyy helposti kotiuunissa, pikaversiona näin:
- 5 dl vehnäjauhoja
- kukkura tl kuivahiivaa
- ripaus suolaa
- 2 dl 42 asteista vettä
- oliiviöljyä
- rosmariinia
Sekoita jauhot, kuivahiiva ja ripaus suolaa. Lisää pari ruokalusikallista jauhoja ja vesi, sekoita vaikka lastalla tasaiseksi. Sivele toisen kulhon pohja ja reunat oliiviöljyllä ja nosta noissä oliiviöljyisillä käsilläsi taikina pallona tähän uuteen kulhoon ja pyörittele se jokapuolelta oliiviöljyssä. Laita kulhon päälle elmukelmu tai puhdas liina ja anna kohota lämpimässä huoneessa muutama tunti.
Sivele kakkuvuoka, pelti tai valurautapannu huolellisesti oliiviöljyllä ja venyttele sormin taikina pannuun reunoja myöten , anna jälleen kohota noin tunti.
Laita uuni kuumenemaan 250 asteeseen.
Kaada taikinan pinnalle oliiviöljyä. Ota kymmensormijärjestelmä käyttöön ja painele taikinaan syviä kuoppia sinne tänne. Oliiviöljy valuu näin näppärästi taikinan sisälle. Älä kuitenkaan painele sormia ihan pohjaan, ettei pohja mene rikki. Ripottele pinnalle rosmariinia ja sormisuolaa. Laita pannu uuniin ja pudota samalla lämpö 200 asteeseen.
Paista noin puolituntia ja sinulla on pinnaltaan rapea ja sisältä pehmeä Foccacia leipä.
Viva Italia!